Dyrektywa IRRD wskazuje, że podjęcie działań w ramach resolution możliwe jest po spełnieniu następujących przesłanek:
- zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji znajdują się na progu upadłości lub są zagrożone upadłością (FOLTF – ang. failing or likely to fail). Okoliczności, które powodują, że dany zakład uznaje się za spełniający ten warunek opisane są w art. 19 ust. 4 IRRD.
- nie istnieje rozsądne prawdopodobieństwo, by jakiekolwiek alternatywne środki sektora prywatnego lub działania nadzorcze mogły w rozsądnym czasie zapobiec upadłości zakładu,
- działanie w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji jest konieczne w interesie publicznym.
Konieczność działania w interesie publicznym jest jednym z warunków, które mają kluczowe znaczenie dla określenia czy zakład powinien zostać poddany resolution czy zostać zlikwidowany w ramach standardowego postępowania upadłościowego.
Zgodnie z art. 19 ust. 5 dyrektywy IRR, „działanie w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji leży w interesie publicznym, jeżeli działanie takie jest konieczne do osiągnięcia co najmniej jednego z celów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji i jest proporcjonalne do tych celów, a przeprowadzenie likwidacji zakładu w ramach standardowego postępowania upadłościowego, w tym przy wykorzystaniu ubezpieczeniowych systemów gwarancyjnych mających zastosowanie do tego zakładu, jeżeli warunki przeprowadzenia standardowego postępowania upadłościowego są spełnione, nie umożliwiłaby osiągnięcia tych celów w takim samym stopniu.”
Do interesu publicznego nawiązuje również art. 9 ust. 2 dyrektywy IRR, który określa warunki tworzenia planów restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w sposób następujący:
„Organy ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji sporządzają plany restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, w odniesieniu do których oceniają, że jest bardziej prawdopodobne – w porównaniu z innymi zakładami objętymi ich kompetencjami – że działanie w ramach restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji byłoby w interesie publicznym, zgodnie z art. 19 ust. 5, w przypadku upadłości danego zakładu (…).”
Do interesu publicznego nawiązują również przepisy IRRD, dotyczące możliwości przeprowadzenia skutecznej restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (ang. resolvability assessment).