Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie komentuje nieprawomocnego rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 stycznia 2025 r. w sprawie skargi na decyzję w przedmiocie wszczęcia przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. Po otrzymaniu pisemnego uzasadniania wyroku Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpocznie prace nad złożeniem skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Fundusz podkreśla zarazem, że wyrok WSA w Warszawie nie wpływa na ważność czynności prawnych dokonanych na podstawie decyzji Funduszu o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie ma zatem żadnego wpływu na sytuację klientów VeloBank S.A., który jest podmiotem niezależnym od Funduszu.
Przymusowa restrukturyzacja, prowadzona na podstawie ustawy o BFG implementującej do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę, pozwoliła ochronić wszystkie depozyty klientów w kwocie 38,1 mld zł, łącznie z 3,3 mld zł depozytów, które nie mogłyby zostać wypłacone w ramach gwarancji BFG w przypadku upadłości. BFG wszczął przymusową restrukturyzację wobec Getin Noble Bank S.A., ponieważ zostały spełnione wszystkie trzy przesłanki, które zobowiązują BFG do podjęcia takiego działania zgodnie z art. 101 ust. 7 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji:
1) Getin Noble Bank S.A. był zagrożony upadłością;
2) brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze, działania Getin Noble Bank S.A. lub systemu ochrony instytucjonalnej pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością;
3) wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec Getin Noble Bank S.A. było konieczne w interesie publicznym, rozumianym w szczególności jako stabilność sektora finansowego i ograniczenie zaangażowania funduszy publicznych, a także zapewnienie kontynuacji realizowanej przez Bank funkcji krytycznej w postaci obsługi przyjmowanych depozytów jednostek samorządu terytorialnego.