W zakresie restrukturyzacji banków, w których powstało niebezpieczeństwo niewypłacalności Bankowy Fundusz Gwarancyjny może udzielać wsparcia na rzecz działalności restrukturyzowanego banku bankom przejmującym.
Za stan niebezpieczeństwa niewypłacalności banku uznaje się sytuację, w której zostały spełnione przesłanki, o których mowa w art. 158 ust. 1 lub 2 ustawy Prawo bankowe, tj.:
- według bilansu sporządzonego na koniec okresu sprawozdawczego aktywa banku nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań, lub
- z powodów związanych bezpośrednio z sytuacją finansową banku nie reguluje on swoich zobowiązań w zakresie wypłaty środków gwarantowanych.
Fundusz może udzielić wsparcia jedynie na wniosek banku przejmującego w sytuacji, gdy KNF podjęła decyzję o przejęciu banku przez inny bank.
Fundusz może udzielić wsparcia w formie:
- objęcia akcji banku przejmującego;
- pożyczki;
- gwarancji;
- gwarancji całkowitego lub częściowego pokrycia strat wynikających z ryzyka związanego z przejmowanymi prawami majątkowymi lub przejmowanymi zobowiązaniami,
- dotacji na pokrycie różnicy między wartością przejmowanych praw majątkowych i przejmowanych zobowiązań z tytułu środków gwarantowanych na rachunkach deponentów banku przejmowanego, jednak w kwocie nie wyższej niż wartość przejmowanych zobowiązań z tytułu środków gwarantowanych, pomniejszonych o przewidywane kwoty zaspokojenia roszczeń Funduszu z tytułu wypłaty środków gwarantowanych w postępowaniu upadłościowym w przypadku, gdyby na dzień przejęcia sąd wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości przejmowanego banku.
Koszty restrukturyzacji banku ponoszone przez Fundusz w związku z udzielanym wsparciem nie mogą przekraczać kosztów zadań realizowanych przez Fundusz na podstawie ustawy w zakresie funkcjonowania obowiązkowego systemu gwarantowania depozytów.
Działania w zakresie udzielenia wsparcia na rzecz działalności restrukturyzowanego banku bankom przejmującym, mogą być podejmowane i prowadzone po uzyskaniu decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem.
Fundusz nie udziela wsparcia, w szczególności:
- jeśli przejęcie banku rodzi ryzyko wypłaty środków gwarantowanych zdeponowanych na rachunkach banku przejmującego albo podjęcia wobec banku przejmującego działań związanych z przymusową restrukturyzacją;
- w sytuacji braku dokonania umorzenia instrumentów kapitałowych i zobowiązań podporządkowanych w zakresie w jakim jest ono niezbędne w celu zapewnienia zgodności warunków udzielenia wsparcia z zasadami pomocy państwa obowiązującymi w UE;
- w przypadku nieuznania przez Zarząd Funduszu przedstawionych przez bank przejmujący wyników badania sprawozdania finansowego banku przejmowanego sporządzonego na dzień poprzedzający dzień przejęcia;
- gdy fundusze własne banku przejmowanego nie zostały przeznaczone na pokrycie strat;
- w przypadku braku odpowiedniego zabezpieczenia wierzytelności gwarantującego zwrot pełnej kwoty wsparcia udzielonego w formie pożyczki lub gwarancji wraz z odsetkami.
Warunkiem udzielenia wsparcia jest przedstawienie przez bank przejmujący następujących dokumentów:
- sprawozdania finansowego banku przejmowanego sporządzonego na dzień poprzedzający przejęcie wraz z wynikiem badania dokonanego przez firmę audytorską,
- dokumentu wykazującego kwotę środków gwarantowanych banku przejmowanego na dzień poprzedzający przejęcie,
- dokumentu potwierdzającego, że nastąpiło wykorzystanie dotychczasowych funduszy własnych przejmowanego banku na pokrycie strat.
Udzielenie wsparcia w formie pożyczki i gwarancji wymaga ustanowienia przez podmiot przejmujący zabezpieczenia, gwarantującego zwrot pełnej kwoty wsparcia wraz z odsetkami.
Zasady i formy udzielania wsparcia oraz dochodzenia zwrotu środków z tytułu udzielenia wsparcia w związku z restrukturyzacją banków określa załączona poniżej uchwała nr 5/2019 Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 24 stycznia 2019 r.