Odzyskiwanie części depozytów, która nie jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Depozyty w części niegwarantowanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny stanowią nadal wierzytelność deponenta odpowiednio do banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Po ogłoszeniu upadłości banku/kasy deponent, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, powinien zgłosić syndykowi swoją wierzytelność z tytułu depozytu nieobjętego gwarancją w terminie oznaczonym w postanowieniu sądu o ogłoszeniu upadłości banku/kasy.
Jednocześnie wskazujemy, że środki pieniężne zgromadzone na mieszkaniowym rachunku powierniczym przez deponenta będącego nabywcą lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – w części nieobjętej gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – podlegają ochronie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego zgodnie z art. 48 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
Termin wypłaty środków gwarantowanych
Zgodnie z ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji wypłaty środków gwarantowanych powinny być dokonane w terminie 7 dni roboczych od dnia spełnienia warunku gwarancji.
Powyższy termin nie obowiązuje dla wypłat środków gwarantowanych prowadzonych w przypadkach gdy:
- istnieją uzasadnione wątpliwości co do danych deponenta lub jego uprawnienia do otrzymania środków gwarantowanych,
- środki gwarantowane są przedmiotem sporu sądowego,
- środki gwarantowane wynikają z umowy rachunku IKE, IKZE lub OIPE,
- wypłata środków gwarantowanych dokonywana jest ponad limit równowartości w złotych 100 000 euro (szczególne przypadki),
- wypłaty dokonywane są deponentom oddziału banku, który to oddział ulokowany jest poza Polską.
Roszczenia z tytułu gwarancji przedawniają się z końcem roku kalendarzowego, w którym upływa 5 lat od dnia spełnienia warunku gwarancji.
Miejsce odbioru środków gwarantowanych
Środki gwarantowane wypłacane są przez zarząd komisaryczny (w przypadku banku) / zarządcę komisarycznego (w przypadku kasy) lub podmiot, z którym Bankowy Fundusz Gwarancyjny zawrze umowę o dokonanie wypłat środków gwarantowanych, w miejscach i terminach podanych do wiadomości publicznej przez Fundusz. Po tym terminie wypłaty są dokonywane bezpośrednio przez Fundusz do upływu terminu przedawnienia roszczeń z tytułu gwarancji.
Waluta, w jakiej wypłacane są środki gwarantowane
Gwarancjami objęte są depozyty złotowe i walutowe. Niezależnie od waluty w jakiej nominowany jest depozyt, wypłata środków gwarantowanych będzie dokonywana w złotych.