BFG wszczął przymusową restrukturyzację Idea Bank S.A., który zostanie przejęty przez Bank Pekao S.A.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ze względu na złą sytuację kapitałową Idea Bank S.A., wszczął jego przymusową restrukturyzację. Bank zostanie 3 stycznia 2021 r. przejęty przez Bank Pekao S.A. Wszystkie depozyty klientów zostaną w całości przeniesione do banku przejmującego, podobnie jak kredyty, nie zostanie również zawieszona obsługa klientów. W związku z przymusową restrukturyzacją klienci nie muszą podejmować żadnych działań w celu przeniesienia rachunków bankowych.
BFG wszczął przymusową restrukturyzację, ponieważ zostały spełnione trzy przesłanki, które zobowiązują Fundusz do podjęcia takiego działania. Po pierwsze, Idea Bank S.A. był zagrożony upadłością. Po drugie, brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania Idea Banku S.A. pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością. Po trzecie wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Banku S.A. było konieczne w interesie publicznym, rozumianym jako stabilność sektora finansowego i ograniczenie zaangażowania funduszy publicznych.
Przed podjęciem decyzji o przymusowej restrukturyzacji BFG zapewnił przeprowadzenie oszacowania wartości aktywów i pasywów Idea Banku. Z oszacowania, wykonanego przez niezależny podmiot: PwC Advisory spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., wynika, że aktywa podmiotu nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań oraz że kapitały własne Idea Banku wynoszą minus 482,8 mln zł.
Zgodnie z zasadą pokrywania przez właścicieli strat zagrożonego upadłością banku akcje banku, podobnie jak obligacje podporządkowane zostaną umorzone. Zarząd banku uległ rozwiązaniu, a kompetencje rady nadzorczej zostały zawieszone.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny działa w granicach i na podstawie ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, która wprowadza do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę o przymusowej restrukturyzacji banków.
BFG udzieli z dniem przejęcia bankowi przejmującemu gwarancji pokrycia strat wynikających z ryzyka związanego z przejmowanymi prawami majątkowymi lub przejmowanymi zobowiązaniami.
Klienci Idea Banku są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mając dostęp do swoich oszczędności przez bankowość internetową i aplikację mobilną (za wyjątkiem przerwy technicznej od 20:00 dnia 31 grudnia 2020 r. zaplanowanej i ogłoszonej wcześniej przez Idea Bank). Klienci mogą korzystać z kart i bankomatów oraz oddziałów banku. Nie zmieniają się numery rachunków, hasła i loginy do bankowości internetowej.
Działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego prowadzone są w porozumieniu z pozostałymi członkami sieci bezpieczeństwa finansowego: Komisją Nadzoru Finansowego, Ministerstwem Finansów oraz Narodowym Bankiem Polskim. O przymusowej restrukturyzacji informowana jest też Komisja Europejska oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.
[Aktualizacja 8.04.2021] Informacje o możliwości kontaktu z Administratorem Idea Bank S.A. w restrukturyzacji można znaleźć pod adresem https://restrukturyzacja.ideabank.pl/
[Aktualizacja 19.01.2022] Z końcem grudnia 2021 r. w związku z upływem terminu wskazanego w Decyzji Funduszu z dnia 28 grudnia 2020 r. wygasł mandat Administratora Idea Banku S.A., Zarząd Funduszu zdecydował o zmianie formy sprawowania nadzoru nad bankiem i udzielił pełnomocnictwa dotychczasowemu Administratorowi do faktycznego wykonywania uprawnień wobec Idea Banku S.A., przy czym zakres uprawnień wynikających z ww. pełnomocnictwa pozostał analogiczny do dotychczasowego zakresu uprawnień administratora. Sposób kontaktu z bankiem w restrukturyzacji pozostaje bez zmian.
Informacja dotycząca upadłości Idea Bank S.A. (28.07.2022)
- Informacja o przyczynach i skutkach wszczecia przymusowej restrukturyzacji Idea Bank S.A. (pdf)
- Raport z Oszacowania 1 (pdf)
- Raport z Oszacowania 2 (pdf)
- QA dla Klientów Idea Banku (pdf)
- informacja o decyzji DPR.720.1.2021 z dnia 2 stycznia 2021 r (pdf)
- informacja o decyzji DPR.720.2.2021 z dnia 2 stycznia 2021 r (pdf)
- Oswiadczenie Prezesa Zarządu BFG 4.01.2020 (pdf)
- Komunikat dla obligatariuszy GetBack (pdf)
- 2021-02-09 - odpowiedź na pismo RPO (pdf)
- Raport z oszacowania 3 (pdf)